hypertea prodhues a mund të ndihmojë xhenxhefili me dhimbje artritike?

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Xhenxhefili është një erëz aromatike, por njerëzit gjithashtu e përdorin atë në ilaçe tradicionale dhe moderne. Ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në menaxhimin e inflamacionit dhe dhimbjes së artritit. Ajo është e lidhur me Cardamom dhe Turmeric. Njerëzit e kanë përdorur atë në mjekësinë tradicionale aziatike për shekuj.

Mund të ndihmojë në çështjet shëndetësore duke filluar nga sëmundja kardiovaskulare deri tek sëmundja në lëvizje, përfshirë osteoartritin dhe artritin reumatoid. trajtimi, dhe si ta përdorim atë në mënyrë të sigurt.

Ekzistojnë më shumë se 1.300 lloje të bimës së xhenxhefilit, dhe ato përmbajnë një gamë të gjerë të lëndëve ushqyese, duke përfshirë:

Gingerol dhe paradolet janë gjithashtu anti-inflamator. Antioksidantët ndihmojnë trupin të heqë qafe radikalët e lirë, të cilat mund të çojnë në dëmtimin e qelizave dhe inflamacionin.

Inflamacioni ndodh kur sistemi imunitar përpiqet të parandalojë dëmtimin e trupit. Mund të çojë në dhimbje dhe ënjtje. Konsumimi i antioksidantëve ndihmon në parandalimin e dëmtimit të qelizave të përfshira në këto kushte.

Mjekët shpesh rekomandojnë ilaçe anti-inflamatore josteroide (NSAIDs) si një trajtim për artritin. Xhenxhefili mund të jetë një mundësi shtesë për të ndihmuar në menaxhimin e këtyre simptomave.

doesfarë thonë provat? Studiuesit zbuluan se ata që morën kapsula xhenxhefili dy herë në ditë për 6 muaj kishin një ulje dukshëm më të madhe të dhimbjes sesa një grup kontrolli. Sidoqoftë, këta pjesëmarrës kishin gjithashtu më shumë të ngjarë të përjetonin efekte anësore, të tilla si urth, sesa grupi i kontrollit. /p>

Një përmbledhje e vitit 2015 arriti në përfundimin se xhenxhefili ishte "modestisht efektiv dhe i arsyeshëm i sigurt" për njerëzit me osteoartrit. Një analizë e të dhënave nga 593 njerëz tregoi se ata që përdorën xhenxhefil kishin një ulje më të madhe të dhimbjes 30% sesa ata që përdorën një placebo. Sidoqoftë, grupi i xhenxhefilit ishte më shumë se dy herë më i mundshëm se grupi i placebo për të ndaluar përdorimin e trajtimit. . Ata kërkojnë më shumë hetime nëse vetitë anti-inflamatore të Ginger mund të luajnë një rol në trajtimet e ardhshme të ilaçeve.

Xhenxhefili gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes së muskujve. Një studim i vitit 2010 zbuloi se konsumimi i xhenxhefilit të papërpunuar ose të nxehtë shkaktoi një ulje të moderuar në të madhe të këtij lloji të dhimbjes pas një dëmtimi. Mënyra më e mirë, nëse ka, për ta përdorur atë do të kërkojë hulumtime të mëtejshme. > Kjo është e rëndësishme në parandalimin e ndërveprimeve të mundshme midis xhenxhefilit dhe çdo ilaçe.

Njerëzit mund të përdorin xhenxhefil në mënyra të ndryshme. Një person mund të provojë:

 • Shtimi i rrënjës së xhenxhefilit ose xhenxhefilit pluhur në enët e ëmbla ose të këndshme
 • Bërja e çajit të xhenxhefilit
 • thithja e lozenges
 • duke e aplikuar atë në lëkurë në kremra ose vajra

Marrja maksimale e rekomanduar është 4 gram (g) xhenxhefil në ditë – dhe më pak nëse personi përjeton efekte të dëmshme.

A është e sigurt? Efektet anësore janë të buta dhe të rralla dhe zakonisht ndodhin vetëm kur një person konsumon më shumë se 6 g në ditë. >

 • Refluksi gastrointestinal
 • Problemet e gjakderdhjes tek njerëzit që marrin warfarin (coumadin)
 • Presioni i ulët i gjakut
 • Një rrezik më i lartë i gurëve të tëmthit
 • Ndryshimet në ritmin e zemrës, në raste të rralla
 • ekziston rreziku i efekteve të tjera anësore, siç është një reaksion alergjik, një skuqje ose acarim. Kushdo që mund ta përjetojë këtë duhet të kontaktojë një profesionist të kujdesit shëndetësor. Para se të përdorni çdo gjë që përmban xhenxhefil në lëkurë, provoni të provoni një sasi të vogël në një zonë. Nëse ndonjë efekt negativ, siç është acarimi i lëkurës, ndodh brenda 24 orëve, mund të tregojë një alergji. , dhe mund të bashkëveprojë me disa ilaçe, të tilla si holluesit e gjakut. që përdorimi i deri në 4 g xhenxhefil në ditë mund të ndihmojë në menaxhimin e simptomave të artritit, dhe kjo sasi është relativisht e sigurt për t’u konsumuar.

  Xhenxhefili është i lehtë për tu gllabëruar në kapsula. Përndryshe, një person mund të përpiqet ta shtojë atë në dietën e tyre ose të përdorë një krem xhenxhefili. Ata rekomandojnë të keni një maksimum prej 2 g në ditë, të ndarë në tre doza, ose të pini deri në 4 gota çaj xhenxhefili çdo ditë. Shtojcat, bimët dhe kremrat aktualë me xhenxhefil në to janë në dispozicion për blerje në internet. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) nuk monitoron shtesa, përfshirë produktet e xhenxhefilit, dhe mund të ketë shqetësime për sigurinë, pastërtinë ose cilësinë e tyre.

  Dokush interesant në përdorimin e xhenxhefilit duhet të flasë me mjekun e tyre, të cilët mund të jenë në gjendje të rekomandojnë një mundësi të përshtatshme.

  A

  ia vlen të merret? Inflamacioni dhe ka të ngjarë të jetë i sigurt, përfundon një përmbledhje e vitit 2020. Sidoqoftë, nevojiten më shumë hulumtime, dhe jo të gjithë mund të përjetojnë përfitimet. Sidoqoftë, është më mirë të kërkoni këshilla nga një profesionist i kujdesit shëndetësor përpara se të merrni xhenxhefil për të siguruar që është i sigurt.

  Metodat e tjera të lehtësimit të artritit

  Ekzistojnë qasje të ndryshme për menaxhimin e simptomave të artritit, duke përfshirë:

  paprika, karafil dhe arrëmyshk. Këto janë të pasura me polifenole, dhe konsumimi i tyre mund të ketë një efekt anti-inflamator. Ushqime të tjera që përmbajnë polifenole përfshijnë çaj jeshil, rrush dhe soje.

  Cilat ushqime duhet të hani dhe të shmangni në një dietë anti-inflamatore? Njerëzit kanë përdorur xhenxhefil në mjekësi për mijëra vjet. Ekspertët thonë se konsumimi i deri në 4 g xhenxhefil në ditë mund të ndihmojë në menaxhimin e dhimbjes dhe inflamacionit dhe ka të ngjarë të jetë i sigurt. ajo Sidoqoftë, së pari flisni me një profesionist të kujdesit shëndetësor. Xhenxhefili mund të mos jetë i përshtatshëm për të gjithë, dhe ekziston rreziku i ndërveprimeve me ilaçe, përfshirë holluesit e gjakut. >